Dnia 20.03.2023r. w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Brzechwy w Zielonej Górze odbył się  DZIEŃ PATRONA . Za realizacją przedsięwzięcia odpowiedzialne były : p. Sylwia Kwiatkowska, p. Joanna Kaniuka-Góra, p. Barbara Paliszkiewicz.

Podniosłym momentem był apel przygotowany przez uczniów klasy 4a i 4d.

W trakcie przywołane zostały informacje o patronie szkoły -Janie Brzechwie.

Uczniowie  zaprezentowali widowisko oparte na tekstach literackich tego twórcy. Wykreowali postaci majestatycznej żaby, bociana,  „zmęczonego lenia”.

Niewątpliwym atutem widowiska była ciekawa choreografia i bajkowe kreacje.

Z okazji święta szkoły przygotowane zostały tablice poglądowe dotyczące Jana Brzechwy, jego biografii, twórczości literackiej. Zawieszony na parterze napis przypominał wchodzącym, że zbliża się uroczysty dzień .Na sztalugach wyeksponowano barwne plakaty z utworami literackimi, bohaterami ulubionych dziecięcych postaci,  opatrzone hasłami: „ Brzechwa dzieciom”, „Bohaterowie utworów Jana Brzechwy”.

Dodatkową atrakcją była  stworzona na pierwszym piętrze instalacja z kolorowych pluszaków-warzyw, owoców. Wielkie zaskoczenie wzbudził stragan ze świeżymi warzywami, znanymi z wiersza autora „Na straganie”.

Na poszczególnych piętrach organizatorzy umieścili prace uczniów klas 1-3    przygotowane  pod kierunkiem wychowawców, obrazujące bohaterów Jana Brzechwy. Wystawy opatrzone były myślą przewodnią:

„MINI ZOO” na parterze,  „Na straganie” na pierwszym piętrze, „Kaczka dziwaczka” na drugim piętrze.

Ponadto w klasach 4-5 pojawiał się pan Kleks wraz z uczniem Adasiem , zadawał pytania, a trafne odpowiedzi nagradzał słodkościami.

DZIEŃ PATRONA kreatywnie przeniósł całą społeczność szkolną do świata twórczości Jana Brzechwy, niezapomnianych lektur. Był to czas przypomnienia  sylwetki patrona-króla dziecięcej wyobraźni , czas  godnego , dobrego świętowania .