Nasz patron

Jan Brzechwa urodził się dnia 15 sierpnia 1900 roku w Żmerynce na Podolu. Jego prawdziwe nazwisko brzmi Lesman. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim i w latach 1925-1939 pracował w zawodzie adwokata, równocześnie pisząc. Pierwsze utwory satyryczne i kabaretowe drukował pod pseudonimem artystycznym SZER-SZEŃ. Jest autorem wierszy lirycznych i nielicznych pozycji prozatorskich. Najbardziej znany jest jednak jako autor wierszy dla dzieci.

Wiersze Jana Brzechwy, jednego z najwybitniejszych mistrzów słowa, zaskakują bogactwem pomysłów i sytuacji, grą słów i znaczeń. Jego poezja to magia, dzięki której powstaje przyjaźń, współpraca, rodzi się uśmiech i chęć pomocy. ”Akademię Pana Kleksa” uznano za jedno z dzieł, stanowiących kanon literatury dziecięcej. Któż z nas nie zna „Kaczki dziwaczki”, „Samochwały”, „Lenia”? Wszyscy z przyjemnością wracamy do ulubionych z dzieciństwa wierszy, bowiem patronuje im żart, zabawa i śmiech, można je interpretować, wczuwać się w postaci, odgrywać role. Poezja drzemie w każdym z nas, a dzieci są nie tylko wrażliwymi jej odbiorcami, ale także lubią się bawić wierszem, odwiedzać krainę baśni i fantazji. Jan Brzechwa był człowiekiem bezkompromisowym, pogodnym, lubił żartować, nienawidził nudy i pompatyczności. Twórczość Brzechwy docenić potrafią nie tylko dzieci, lecz także dorośli. W 1964 r. poeta został odznaczony Orderem Sztandaru Pracy, w 1965 r. zaś uhonorowany Nagrodą Literacką Ministra Kultury i Sztuki. Szczególną satysfakcję sprawiła mu jednak nagroda otrzymana od najwierniejszych wielbicieli. W 1965 r. w telewizyjnym studio dzieci wręczyły mu statuetkę Syrenki z buzią Agatki i anteną telewizyjną zamiast miecza. Jan Brzechwa zmarł 2 lipca 1966 roku w Warszawie. Jarosław Iwaszkiewicz tak wspomina poetę: ”Jan Brzechwa nie miał wrogów, ani ludzi obojętnych. Wszyscy kochali tego jasnego, świetlanego człowieka o uśmiechu pogodnym jak letnie niebo”. Patron szkoły żyje w naszej pamięci w postaciach z wierszy, które bardzo dobrze znamy i lubimy.